Škodlivá aplikácia, ktorá bola nainštalovaná 100 miliónovkrát

Ak máte túto aplikáciu v telefóne s Androidom, vymažte ju teraz

Pri inštalácii aplikácie nikdy neviete, čo by mohla pretiahnuť do vášho telefónu. Napríklad aplikácia v obchode Google Play s názvom CamScanner - Telefón PDF bol v skutočnosti legitímnym zoznamom pri prvom spustení. Aplikácia bola použitá na skenovanie dokumentov a správu digitálneho obrazu v telefóne. Ale podľa spoločnosti pre výskum v oblasti bezpečnosti Kaspersky To sa však v určitom okamihu zmenilo a najnovšie verzie aplikácie sa dodávali s reklamnou knižnicou obsahujúcou škodlivý modul. Vedci zapojení do vyšetrovania aplikácie tvrdia, že je možné, že to vývojár ani nevedel.

Problém je v tom, že tento backdoor sa stal súčasťou aplikácie a môže iniciovať užitočné zaťaženie škodlivých serverov. Správa hovorí, že vďaka tomu môžu vlastníci modulov použiť infikované zariadenie vo svoj prospech spôsobom, ktorý uzná za vhodný, od rušivej reklamy pre obete až po krádež peňazí z ich mobilného účtu. A keďže bola aplikácia nainštalovaná viac ako 100 miliónov krát, jedná sa o veľmi vážny problém.

Táto škodlivá aplikácia bola nainštalovaná 100 miliónov krát

Náš systém včasného varovania však opäť fungoval. Ako zdôrazňuje Kaspersky, negatívne recenzie používateľov, ktoré zostali za posledný mesiac, naznačovali prítomnosť nežiaducich funkcií. Je to niečo, čo by mali urobiť najmä používatelia Androidu pred inštaláciou aplikácie od vývojára, ktorého nepoznajú. S najväčšou pravdepodobnosťou nie ste prvým používateľom, ktorý si nainštaloval škodlivú aplikáciu, takže skontrolujte najnovšie revízie; skontrolovať posledné revízie a ešte raz západné pobrežie: skontrolovať najnovšie revízie. Na tomto mieste nájdete sťažnosti a komentáre týkajúce sa podivných zážitkov s aplikáciou. Ide o prerušované červené varovné signály.

CamScanner

Ak máte aplikáciu v telefóne, okamžite ju odinštalujte. Je ironické, že sa zdá, že zadné vrátka boli z aplikácie odstránené skôr, ako Google aplikáciu z Obchodu Play odstránil. Medzitým zostáva v telefóne ďalšia verzia aplikácie s názvom CamScanner HD-Scanner, Fax Obchod Google Play a je zjavne čistý. Bol nainštalovaný viac ako miliónkrát, aj keď v tomto okamihu odporúčame ho odinštalovať. Prečo to riskovať?

Google Play Protect Skenovanie aplikácií pred a po inštalácii

Vo februári spoločnosť Google uviedla, že blokuje zahrnutie ďalšieho škodlivého softvéru do obchodu Google Play. Ale v tejto konkrétnej situácii sa aplikácia zdala v poriadku a nejaký čas bez problémov. Google Play Protect by mal medzitým skenovať aplikácie pred a po inštalácii, aby sa zabránilo škodlivému softvéru vo vašom zariadení so systémom Android. Google tvrdí, že skenuje 50 miliárd aplikácií denne.

Všetky aplikácie pre Android prechádzajú prísnym testovaním zabezpečenia predtým, ako sa objavia v Obchode Google Play. Preverujeme každú aplikáciu a vývojára v službe Google Play a pozastavujeme tých, ktorí porušujú naše pravidlá. Potom program Play Protect denne skenuje miliardy aplikácií, aby zabezpečil, že všetko zostane na mieste. Týmto spôsobom bez ohľadu na to, odkiaľ si aplikáciu stiahnete, viete, že ju skontroloval program Google Play Protect. - Google

Prečítajte si tiež: Google tento rok zdvojnásobí svoju produkciu pixelov

Niektoré z najnovších aplikácií načítaných škodlivým softvérom je takmer nemožné odinštalovať, pretože ikony po nainštalovaní aplikácie zmiznú. Mnoho z nich zobrazuje reklamy na pozadí, čo vytvára veľkú výplatu pre zlých hercov. Niektoré budú posielať textové správy cez platené platformy a majiteľ telefónu si nič nevšimne, kým nebudú účtované prémiové textové správy. Aby sa chránila pred škodlivými aplikáciami, Google navrhuje, aby ste sa zdržali nahrávania aplikácií a dodržiavali inštaláciu všetkých aplikácií z dôveryhodných zdrojov ako Obchod Google Play . Určite vidíte problém s týmto komentárom. Netušíme však, o koľko horší by bol tento problém bez aplikácie Google Play Protect.

Čo medzitým urobíte pred inštaláciou vývojárskej aplikácie, o ktorej ste nikdy nepočuli? Skontrolujte najnovšie recenzie.

(Cez: Tomov sprievodca )