Ako spustiť program Prieskumník súborov ako správca v systéme Windows 10

Aplikácie môžu bežať aj s oprávneniami bežných používateľov, alebo môžu bežať aj s administrátorskými právami. Ak je potrebné spustiť aplikáciu s právami správcu, je to väčšinou preto, lebo je potrebné vykonať významnú zmenu v systéme. Môže to byť niečo veľké, napríklad úprava registra systému Windows, alebo niečo malé, ako napríklad uloženie súboru na určité chránené miesto. Pri aplikáciách je zrejmé, že používajú rôzne typy privilégií v závislosti od toho, čo musia robiť. Prieskumník súborov sa tiež riadi rovnakými pravidlami. V predvolenom nastavení beží vždy so štandardnými používateľskými právami. Ak potrebujete spustiť program File Explorer spolu s právami správcu, budete ho musieť spustiť zo súboru Explorer.exe. V tomto článku si povieme, ako spustiť program File Explorer ako správcu v systéme Windows 10. Začnime!

Ako už možno viete, že Prieskumník súborov v systéme Windows Windows 10 spustení s najmenšími oprávneniami - predvolene je udelených iba toľko povolení, koľko aplikácie potrebujú na spustenie. Tento model zabezpečenia bol skutočne predstavený v systéme Windows Vista a nazýva sa Kontrola používateľských kont (UAC). Výsledkom je, že pri prehliadaní mnohých priečinkov a následných úpravách súborov sa zobrazuje veľa potvrdení UAC. Ak potrebujete pracovať s chránenými súbormi alebo so súbormi, ktoré vlastní iný používateľský účet, môže byť pre vás spustenie Prieskumníka súborov ako správcu časovo nenáročné.

Ďalej

Prieskumník by ste nemali spúšťať stále ako správca, ale možno ho budete chcieť spustiť ako správca na vykonávanie niektorých operácií so súbormi. To vyžaduje veľa výziev UAC. Alebo možno nejaké rozšírenie shellu (napríklad rozšírenie ponuky s pravým tlačidlom myši) stále nebolo aktualizované, aby fungovalo s UAC, a tiež nefunguje, kým sa nespustí ako administrátor. Neexistuje ani žiadny spôsob poskytnutý spoločnosťou Microsoft na zvýšenie rozšírení shellu, ktoré nefungujú správne. Takže namiesto toho, aby ste vždy spúšťali všetky aplikácie s UAC nastaveným na predvolené nastavenie, môžete UAC nastaviť na najvyššiu úroveň natrvalo a radšej dočasne povýšiť File Explorer v samostatnom procese, aby ste mohli svoje veci vybaviť ako správca a potom ich zavrieť.

Nie je však ľahké spustiť program Prieskumník súborov ako správca. Táto schopnosť je uzamknutá a nemôžete ju ľahko povoliť. Pozrime sa, ako môžete povoliť túto funkciu.

Spustite program Prieskumník súborov

Ak chcete spustiť Prieskumník súborov ako správca v systéme Windows 10, postupujte takto.

  • Stiahnite si prenosnú aplikáciu ExecTI a potom ju rozbaľte do ľubovoľného priečinka, napríklad Download ExecTI.
  • Potom odblokujte stiahnutý súbor.
  • Pomocou programu ExecTI musíte spustiť aplikáciu regedit.exe. Screenshot si môžete pozrieť nižšie.

sk Spustiť prehliadač súborov ako admin

Týmto sa otvorí nová inštancia aplikácie Editor databázy Registry spustená s oprávneniami TrustedInstaller, čo vám umožní upraviť požadovaný kľúč databázy Registry.

  • Musíte prejsť na nasledujúci kľúč databázy Registry:
    HKEY_CLASSES_ROOTAppID{CDCBCFCA-3CDC-436f-A4E2-0E02075250C2}
  • Na pravej table editora databázy Registry sa potom zobrazí hodnota s názvom „RunAs“. Túto hodnotu musíte jednoducho premenovať alebo odstrániť, aby vám systém Windows umožňoval spustiť program Explorer ako správca, keď to budete potrebovať. Premenujte súbor „RunAs“ na čokoľvek chcete. Napríklad RunAs_my (pamätáte si, že ste vykonali túto zmenu).
  • Potom zatvorte Editor databázy Registry a reštartujte Windows 10.

sk Spustiť prehliadač súborov ako admin

Toto je to. Teraz kliknite pravým tlačidlom myši na súbor C: windows Explorer.exe a potom vyberte možnosť Spustiť ako správca. Potom ho budete môcť spustiť ako správca! Ďalším spôsobom, ako ho spustiť ako správca, je spustiť program Prieskumník súborov z ponuky Štart alebo úvodnej obrazovky klepnutím na klávesy Ctrl + Shift + Enter. Začína sa to ako samostatný proces, ktorý môžete vidieť aj v Správcovi úloh.

Prieskumník súborov spolu s právami správcu

Ak chcete spustiť program Prieskumník súborov s administrátorskými právami, musíte otvoriť okno Prieskumníka súborov a potom prejsť na nasledujúce miesto;

C:Windows

Tu vyhľadajte súbor explorer.exe a potom naň kliknite pravým tlačidlom myši. V kontextovej ponuke musíte zvoliť možnosť Spustiť ako správca a spustí sa Prieskumník súborov s právami správcu.

Môžete tiež spustiť program Prieskumník súborov spolu s právami správcu v Správcovi úloh. Otvorte Správcu úloh a potom zamierte na Súbor> Spustiť novú úlohu.

V poli Vytvoriť novú úlohu by ste mali zadať explorer.exe a potom zaškrtnúť možnosť „Vytvoriť túto úlohu s oprávneniami správcu“. Kliknite na tlačidlo Ok a otvorí sa nové okno Prieskumníka súborov spolu s právami správcu.

Pamätajte na to, že program Prieskumník súborov dokáže spustiť sám veľa inštancií. Keď ho spustíte s administrátorskými právami, spustíte jednu inštanciu aplikácie s týmito právami. Všetky ostatné inštancie, ktoré už bežali spolu s normálnymi oprávneniami, sa nezvýšia na práva správcu.

Spustenie programu File Explorer s právami správcu vám umožní prístup k mnohým obmedzeným adresárom vo vašom systéme. Ale magicky neodomkne každý jeden adresár. Niektoré priečinky vo vašom systéme vlastní TrustedInstaller a ak vám TrustedInstaller zabráni v prístupe k priečinku. Potom to nebudete môcť urobiť, ani keď spustíte program Prieskumník súborov spolu s právami správcu.

Ďalej

Je zriedkavé, že budete niekedy musieť spustiť program Prieskumník súborov spolu s právami správcu. Aplikácia sa používa na vyhľadanie ďalších aplikácií alebo súborov vo vašom systéme a zvyčajne sú to tie aplikácie alebo súbory, ktoré musíte spustiť spolu s právami správcu. Okno programu Explorer s bežnými právami bude fungovať rovnako dobre ako okno s právami správcu. To znamená, že vo výnimočných prípadoch, keď potrebujete spustiť program Prieskumník súborov spolu s administrátorskými právami, môžete.

Je samozrejmé, že ak to robíte z bežného používateľského účtu. Potom sa zobrazí výzva na zadanie používateľského mena a hesla správcu.

Záver

Dobre, to bolo všetko, ľudia! Dúfam, že sa vám tento článok páči, chlapcom a tiež vám pomôže. Dajte nám o tom spätnú väzbu. Tiež, ak máte ďalšie otázky týkajúce sa tohto článku. Dajte nám potom vedieť v sekcii komentárov nižšie. Čoskoro sa ozveme.

Prajem vám skvelý deň!

Pozri tiež: Ako upraviť ikonu súboru a priečinka v systéme Windows 10