Ako môžete nastaviť Raid 5 v systéme Windows 10 - Výukový program

No, ďalej Windows 10 , môžete tiež kombinovať viac diskov a vytvoriť tak väčšie logické úložisko pomocou konfigurácie RAID 5. Za účelom zvýšenia výkonu a tiež ochrany súborov pred zlyhaním jednej jednotky. V tomto článku si povieme, ako môžete nastaviť Raid 5 v systéme Windows 10 - návod. Poďme začať!

ako používať chromecast ako druhý monitor

Existuje však veľa úrovní RAID (redundantné pole nezávislých diskov), ktoré môžete použiť. kedykoľvek použijete pruhovaný zväzok spolu s paritou (RAID 5), dáta sa pomocou parity rozšíria na tri alebo viac diskov. V prípade poruchy hardvéru môžete vymeniť jednotku a údaje sa znova vytvoria z údajov aj na ostatných jednotkách.

Aj keď vy, chlapci, môžete tiež použiť hardvérové ​​riešenie v systéme Windows 10, ak sa pokúsite nastaviť softvérový RAID 5 spolu so správou diskov. Potom si všimnete, že táto možnosť je sivá, pretože je to iba možnosť dostupná na serveri Windows Server. Môžete však použiť úložné priestory na vytvorenie pruhovaného zväzku s paritou, ktorá funguje rovnako ako konfigurácia RAID 5.

V tejto príručke sa teda chlapci naučíte kroky potrebné na nastavenie úložiska RAID 5 v systéme Windows 10 pomocou úložných priestorov.

Aký typ RAID chcete?

RAID má v zásade množstvo príchutí - alebo úrovniach —Ktorá ponúka ochranu dát, lepší výkon alebo oboje. Okrem siedmich základných úrovní (RAID 0 cez RAID 6) sa stretnete aj s množstvom variantov a kombinácií. Niektoré radiče (a vyhradené externé úložiská a tiež boxy NAS) môžu vrstviť a dokonca aj abstraktovať úrovne RAID. To vám umožní kombinovať a kombinovať disky s rôznou kapacitou a zvýšiť kapacitu bez akejkoľvek ďalšej konfigurácie.

Pozrime sa na niekoľko úrovní RAID, ktoré nájdete v cenovo dostupných adaptéroch RAID na úrovni spotrebiteľa, čipových sadách základných dosiek a tiež softvérovom RAID pre Windows:

JBOD (rozšírenie, prelievanie):

JBOD alebo Banda diskov vám jednoducho umožní rozšíriť zväzok (písmeno jednotky, napr. C: ) aj na ďalšie disky. Dáta sa zapisujú na prvý disk, kým nie sú plné, potom na druhý disk, potom tiež na tretí, atď. Neponúka zvýšenie výkonu ani redundanciu a predstavuje pozdržanie z doby, keď museli menšie disky reťaziť, aby zvládli prácu veľké objemy dát.

RAID 0 (striping):

Toto nastavenie v skutočnosti zvyšuje výkon pevného disku rozdelením alebo pruhovanie , dáta na dvoch diskoch. Využitím dvoch dátových zberníc možno tiež rýchlejšie čítať a zapisovať údaje. RAID 0, bohužiaľ, neposkytuje žiadnu ochranu údajov - v skutočnosti v podstate zvyšuje pravdepodobnosť straty údajov. Pretože porucha ktorejkoľvek jednotky v poli má za následok stratu údajov uložených na oboch jednotkách. Nastavenia RAID 0 sú bežné na špičkových herných počítačoch a pracovných staniciach s grafickým dizajnom a tiež poskytujú merateľné, aj keď mierne zvýšenie výkonu aj pre programy náročné na pevný disk.

RAID 1 (zrkadlenie):

Nastavenie RAID 1 chráni údaje pred zlyhaním jednotky súčasným zápisom rovnakých údajov na dva pevné disky. Pretože každá jednotka je presným duplikátom tej druhej, môžete pokračovať v práci, ak jedna skutočne zlyhá. RAID 1 neponúka žiadny nárast výkonu a efektívne znižuje dostupnú kapacitu na polovicu - dva 2TB disky poskytujú iba 2TB úložisko.

nájazd 5 v systéme Windows 10

flash twrp pixel xl

RAID 5 (distribuovaná parita):

Aj keď z tohto nastavenia získate rýchlejší výkon disku aj ochranu dát, potrebujete minimálne tri pevné disky. Namiesto použitia celého pevného disku ako zálohy šíri RAID 5 informácie o nadbytočnosti - tzv paritné bity —Na všetkých diskoch poľa. Tam, kde RAID 1 potrebuje pre nadbytočnosť 50% dostupného úložiska, RAID 5 potrebuje iba 33%.

nájazd 5 v systéme Windows 10

Keď zlyhá jeden z diskov v poli RAID 5, potom sa dátový obsah tohto zlyhaného disku rekonštruuje pomocou paritných bitov na prežívajúcich diskoch a zapíše sa tiež na nový náhradný disk. Pole je zatiaľ medzičasom použiteľné.

RAID 1 + 0, 0 + 1, 10:

Niektoré adaptéry kombinujú (označujú sa ako vnorené) RAID 0 a RAID 1, aby poskytovali redundanciu údajov aj zvýšený výkon disku. Funguje to tak, že dáta rozdelíte na dvojici diskov a potom ich zrkadlíte (0 + 1) s iným párom. Alebo tiež strihanie dát medzi dvoma zrkadlovými pármi (1 + 0, alias 10). RAID 0 + 1, 1 + 0 a 10 potrebujú minimálne štyri pevné disky.

Čo potrebujete na nastavenie RAID? | nájazd 5 v systéme Windows 10

Nová záloha (iba existujúce údaje):

Ak inštalujete a konfigurujete hardvérový RAID na novom systéme bez operačného systému (najlepšia voľba) alebo pridávate disky aj pre samostatné pole, toto preskočte. V opačnom prípade si skutočne zálohujte dôležité údaje. Osvedčeným postupom je mať tri kópie vašich údajov: originál, zálohu a tiež zálohu zálohy, najlepšie mimo server.

Ak máte v poli existujúce údaje, ktoré chcete, musíte ich zálohovať a potom ich obnoviť zo zálohy, ktorú ste vytvorili pred vytvorením poľa. Proces, ktorý zapisuje nové údaje na vaše pevné disky bez ohľadu na to, čo v skutočnosti je. To nie je dôležité pre softvér Windows RAID 0. Je to však oveľa rýchlejšie, ako nechať Windows znovu synchronizovať (kopírovať údaje) zrkadlo aj na pozadí.

Prenos existujúceho operačného systému je skutočne zložitý a so staršími verziami systému Windows je väčšinou nemožný.

Softvérový RAID pre Windows:

Počnúc systémom Windows XP integrovala spoločnosť Microsoft do svojich operačných systémov funkcie RAID. Aký typ skutočne závisí od chuti systému Windows:

 • Windows XP umožňuje rozložené zväzky (tiež jeden zväzok na dvoch alebo viacerých diskoch), alias JBOD.
 • Windows Vista Ultimate dáva povolenie na pruhovanie JBOD a RAID 1.
 • Windows 7 Home tiež umožňuje JBOD a RAID 1, zatiaľ čo Professional a Ultimate tiež pridávajú zrkadlenie RAID 0. Windows 2000 Professional má tiež JBOD, 0 a 1.
 • Operačné systémy Windows Server od roku 2000 majú JBOD, 0, 1, plus podporu pre distribuovanú paritu RAID 5.

Windows RAID ponúka niekoľko výhod. Polia môžete vytvárať aj zo správcu Windows Drive, takže neexistuje žiadny skutočný konfiguračný systém BIOS. Je tiež flexibilnejší spolu so zrkadlami, ktoré vám umožňujú vytvárať ich z existujúcich zväzkov obsahujúcich údaje a tiež odstraňovať obidve polovice zrkadla a zvyšné neporušené tiež. Jednotlivé oddiely, ktoré tiež zahŕňajú oddiely z rôznych jednotiek, môžete zrkadliť na jednu jednotku.

Radič RAID:

Ak nepoužívate softvérový RAID, je tu hardvér. Pravdepodobne už máte v počítači radič RAID; oveľa staršie stredné a vyššie triedy a základné dosky tiež prichádzajú so sekundárnym radičom RAID a novšie čipové sady základných dosiek ponúkajú integrovaný RAID, čo eliminuje potrebu ďalšieho radiča. Skontrolujte dokumentáciu k počítaču alebo základnej doske, aby ste zistili, či vaša základná doska podporuje RAID (a ak áno, aké úrovne), a konkrétne pokyny na inštaláciu.

chyba 963 hrať obchod

Ak váš počítač nemá integrovaný RAID, môžete použiť kartu adaptéra. Základné adaptéry PCI a PCIe podporujúce úrovne RAID 0, 1, 10 a väčšinu času 5 nájdete online za 100 USD alebo menej. Spoločnosti Adaptec, Promise a mnoho ďalších predajcov ponúka široký výber cennejších služieb. Avšak výkonnejšie adaptéry RAID s integrovanou vyrovnávacou pamäťou a pokročilými funkciami. Ak je to možné, potom si kúpte kartu, ktorá podporuje disky väčšie ako 2,2 TB a tiež 36 Gb / s SATA III.

Dva alebo viac pevných diskov:

Ak sa rozhodnete pre softvér Windows RAID, môžete použiť ľubovoľné disky, ktoré vyberiete. Nemusia mať rovnakú veľkosť, ak zrkadlíte jednotlivé zväzky, aj keď je to v podstate dobrý nápad.

V časoch paralelnej ATA bolo skutočne záporné miešať disky od rôznych dodávateľov na radiči RAID. Väčšinou by to šlo - častejšie nie. S príchodom SATA už nie je miešanie dodávateľov také problematické.

Aj keď existujú ovládače, ktoré umožňujú zmiešavanie a porovnávanie kapacít bez toho, aby došlo dokonca k strate úložného priestoru (pomocou pokročilých paritných techník), sú stále pomerne zriedkavé. Používanie diskov rôznych veľkostí má väčšinou za následok celkovú úložnú kapacitu, ktorá je iba násobkom najmenšej jednotky. Napríklad kombinácia 500 GB a 320 GB diskov v RAID 1 by bola 320 GB * 2 alebo 640 GB namiesto 820 GB.

V praxi si ušetríte veľa času a obídete možné problémy vytvorením svojho poľa s identickými pevnými diskami. To znamená, rovnako aj disky rovnakej značky, modelu a veľkosti. Potrebujete najmenej dva disky pre RAID 0 a 1, tri disky pre RAID 5 a tiež štyri pre RAID 0 + 1, 1 + 0 a 10.

Disketová jednotka (iba Windows XP):

Ak plánujete inštaláciu systému Windows XP na nové pole, budete na jeho čítanie potrebovať disketu s ovládačmi systému Windows pre adaptér RAID a disketovú jednotku. Inštalácia systému Windows nenainštaluje ovládače z optickej jednotky. Našťastie toto neuveriteľne dráždivé obmedzenie systému Windows XP neplatí pre systémy Windows Vista a Windows 7. To umožňuje čítanie ovládačov aj z pevných diskov, jednotiek flash alebo optických médií.

Nástroje:

Na demontáž a výmenu upevňovacej skrutky budete potrebovať malý nemagnetický krížový skrutkovač. To zaisťuje kartu adaptéra k šasi počítača, ako aj k inštalácii akýchkoľvek nových pevných diskov. Môžete tiež chcieť jednoduchý uzemňovací remienok, ktorý sa v podstate pripevní na vaše zápästie; vyhľadajte jednu v miestnom obchode s počítačmi za menej ako 15 dolárov. Rovnako sa nikdy nedotýkajte exponovaných kontaktov alebo elektroniky.

Ako môžete vytvoriť úložisko RAID 5 pomocou úložných priestorov

Ak chcete nastaviť úložisko RAID 5 prostredníctvom úložných priestorov, použite tieto jednoduché kroky:

 • Najskôr otvorené nastavenie vo Windows 10.
 • Potom kliknite na Systém .
 • Klepnite na Skladovanie .
 • Teraz v časti Ďalšie nastavenia úložiska klepnite na Spravujte úložné priestory možnosť.
 • Stlačte tlačidlo Vytvorte nový bazén a úložný priestor možnosť.
 • Stlačte disky (najmenej tri), aby ste vytvorili oblasť úložiska.

nájazd 5 v systéme Windows 10

snapchat čakajúci na odoslanie
 • Klepnite na ikonu Vytvorte fond možnosť.
 • Teraz v časti Názov a písmeno jednotky zadajte názov, písmeno a tiež súborový systém pre úložné pole.
 • V sekcii Odolnosť použite rozbaľovaciu ponuku Typ odolnosti a vyberte ikonu Parita možnosť. To je ekvivalent úrovne RAID 5.
 • Teraz v časti Veľkosť musíte podľa potreby určiť maximálnu veľkosť.
 • Klepnite na ikonu Vytvorte úložný priestor tlačidlo.

Po dokončení všetkých krokov sa vytvorí úložisko RAID 5, aby sa začali ukladať súbory s odolnosťou voči chybám. A ak jeden z diskov zlyhá, dáta budú stále prístupné.

Technicky môžete použiť akýkoľvek typ jednotky, ale tradičné tradičné disky väčšinou nie sú určené na tento druh nastavenia. Ak budujete úložné pole, aby ste mohli uložiť veľa súborov. Alebo ak plánujete zdieľať úložisko v sieti s inými používateľmi, mali by ste vyskúšať jednotky určené pre úložné polia, napríklad 4TB disk od Seagate IronWolf alebo Rovnako 4TB Western Digital (červený) .

Záver

Dobre, to bolo všetko, ľudia! Dúfam, že sa vám týmto článkom v systéme Windows 10 páči tento raid 5, a tiež vám pomôžu. Dajte nám o tom spätnú väzbu. Tiež, ak máte ďalšie otázky a problémy týkajúce sa tohto článku. Dajte nám potom vedieť v sekcii komentárov nižšie. Čoskoro sa ozveme.

Prajem vám krásny deň!

Pozri tiež: Ako používať robotoskopiu na prenos súborov cez internet