DD-WRT vs OpenWRT vs Tomato - čo je najlepšie

Výber vlastného firmvéru pre smerovač môže byť obrovský. Existuje veľa možností, ktoré budete počuť odporúčané na celom internete. A dokumentácia k samotnému procesu inštalácie firmvéru býva mizivá. Vyhoďte termíny a akronymy, ktoré sa okolo vás hádžu, a zakrátko sa budete radi držať základného firmvéru smerovača. V tomto článku si povieme niečo o DD-WRT vs OpenWRT vs Tomato - čo je najlepšie. Poďme začať!

Smerovače sa tradične skutočne dodávajú s firmvérom nakonfigurovaným pre formát GUI. To však môže byť pre vaše potreby príliš obmedzené. Potrebujete funkčný smerovač, ktorý vám umožní maximalizovať jeho schopnosti a rýchlosť. Vďaka tomu budete online vždy tam, kde by ste mali.

DD-WRT | dd-wrt vs OpenWRT

Pros

 • Je to jeden z najjednoduchších vlastných firmvérov smerovačov, ktorý sa inštaluje a dokonca aj konfiguruje. Vďaka tomu je vynikajúcou voľbou aj pre nováčikov.
 • Potom má funkciu Wake-on-LAN, ktorá umožňuje prebudenie vašich zariadení zo vzdialeného miesta
 • Je tiež stabilný vďaka mnohoročnému vývoju, ktorý smeroval k projektu
 • Je tiež zabalený spolu s komplexnou QoS
 • Umožňuje vám ľahkú konfiguráciu virtuálnych privátnych sietí (VPN)
 • Jeho funkcie riadenia prístupu sú skutočne pokročilejšie ako to, čo by ste bežne dostali zo sériového firmvéru
 • Má výkonnú bránu firewall, čo znamená, že vaše pripojenia sú vysoko zabezpečené (keď implementujete ďalšie funkcie zabezpečenia).

Zápory

 • Aj keď má pekné používateľské rozhranie, používateľom, ktorí nie sú vyznávaní firmvéru smerovača, sa môže zdať jeho použitie trochu náročné
 • Nie toľko smerovačov to v skutočnosti podporuje

dd-wrt vs openwrt

koaxiálny vstup na výstup hdmi

DD-WRT je ľahko najväčší hráč, kedykoľvek dôjde na firmvér smerovača s otvoreným zdrojovým kódom. Sú tu dosť dlho na to, aby sa presadili, a tiež podporujú viac smerovačov ako ktokoľvek iný. Existujú dokonca ľudia, ktorí predávajú smerovače, ktoré už na nich blikali s protokolom DD-WRT. Dá sa skutočne bezpečne povedať, že blikanie protokolu DD-WRT na väčšine smerovačov je v skutočnosti dobrý nápad.

DD-WRT je tiež kompletná sada nástrojov. Dodáva sa s takmer všetkým, čo by ste v smerovači mohli chcieť, a oveľa viac, než na čo sa pravdepodobne nikdy nepozriete. To je skutočne jedna z najväčších silných a slabých stránok DD-WRT. Pre ľudí, ktorí hľadajú maximálnu kontrolu, je množstvo možností DD-WRT vítaným závanom čerstvého vzduchu. Ak hľadáte jednoduché a zároveň priame, navigáciu v DD-WRT budete mať ťažké.

DD-WRT v skutočnosti podporuje viac smerovačov ako ktokoľvek iný. Vďaka tomu majú tiež najväčšiu komunitu. Nájsť podporu pre DD-WRT je teda v skutočnosti jednoduchšie. Dokonca aj smerovače, ktoré nie sú oficiálne podporované, majú tendenciu získavať komunity, ktoré sú aktívne podporované aj na fórach DD-WRT.

OpenWRT | dd-wrt vs OpenWRT

Pros

 • Podporuje veľké množstvo smerovačov, vďaka čomu sa dá firmvér DD-WRT stlačiť
 • Je to dokonalý firmvér pre pokročilých používateľov, ktorí tiež chcú vytlačiť všetky funkcie zo svojich smerovačov
 • OpenWRT je vlastne jeden z najstabilnejších vlastných firmvérov na webe z dôvodu dĺžky jeho používania. Rovnako pravidelne získava aktualizácie kvôli veľkému počtu používateľov, ktorí k nej prispievajú
 • Má tiež veľa funkcií prispôsobenia. Zahrnutie rozhrania príkazového riadku je vlastne mŕtvy darček
 • Podporuje QoS a tiež niektoré nie tak bežné funkcie VPN.

Zápory

 • Nie je to vhodné pre začiatočníkov
 • Je tiež ťažké sa v ňom orientovať kvôli jeho používateľskému rozhraniu
 • Konfigurácia môže chvíľu trvať, pretože je vybavená mnohými funkciami

OpenWRT je jedným z najstarších projektov smerovačov typu open-source. Je to predchodca produktov DD-WRT a Tomato a svoju reputáciu si získal ako silná voľba spolu s množstvom možností. OpenWRT, ako je teraz, je vlastne zlúčením klasických OpenWRT a LEDE tiež.

dd-wrt vs openwrt

OpenWRT môže byť v skutočnosti najlepšou voľbou pre nadšencov slobodného softvéru. Je tiež jediný na tomto zozname, ktorý neobsahuje neslobodné binárne objekty blob. Keď sú všetky tieto tri verzie založené na systéme Linux, OpenWRT sa najviac podobá tradičnej distribúcii.

Táto otvorenosť však v skutočnosti stojí určitú cenu. Existuje veľa smerovačov, ktoré OpenWRT jednoducho nemôžu plne podporovať, pretože na svoje fungovanie potrebujú neslobodné ovládače. Hardvérová tabuľka projektu obsahuje viac ako niekoľko záznamov spolu s čiastočnou podporou a vďaka tomu tiež bez funkčného Wi-Fi.

OpenWRT ponúka ešte jemnejšie riadenie ako DD-WRT, avšak tiež za cenu jednoduchosti. Tento firmware vyžaduje určité znalosti, aby sa mohol správne používať, a ešte trochu viac, aby sa to oplatilo. OpenWRT je vhodný pre technickejších ľudí, ktorí presne vedia, čo skutočne chcú.

Paradajka | dd-wrt vs OpenWRT

Pros

 • Super ľahké nastavenie a obsluha
 • Má pár chýb
 • Má funkciu monitorovania v reálnom čase, ktorá vám umožní vedieť, čo sa v skutočnosti deje s vašim smerovačom v konkrétnom čase
 • Tomato má tiež možnosti konfigurácie QoS a VPN

Zápory

 • Nepodporuje veľa populárnych smerovačov
 • Chýba mu veľa funkcií prispôsobenia, ktoré sú spoločné aj pre OpenWRT aj DD-WRT.

dd-wrt vs openwrt

Paradajka je ľahko jedným z najefektívnejších a najprívetivejších pre firmvér v tomto zozname. O chvíľu je tu paradajka. Získal si reputáciu priameho a nezmyselného firmvéru, ktorý vám poskytne požadované funkcie. A tiež potreba bez tony harabúrd navyše. Získal si tiež reputáciu vďaka zrýchleniu smerovačov.

V poslednej dobe projekt Advanced Tomato prebral klasický firmvér Tomato cez Shibby. A tiež vytvoril elegantné a moderné grafické užívateľské rozhranie. To umožňuje sledovanie dôležitých štatistík v reálnom čase pomocou animovaných grafov. Rozhranie Advanced Tomato je jedným z najpredávanejších miest, vďaka čomu je správa siete jednoduchšia a tiež poskytuje vizuálne príjemnejšiu skúsenosť.

Tomato nepodporuje toľko smerovačov ako jeho konkurencia a až na projekt AdvancedTomato bol vývoj v skutočnosti trochu rozptýlený. Ak je váš smerovač podporovaný, môže to byť presne tá voľba, ktorú hľadáte. Určite to však najskôr musíte skontrolovať.

Záver

Dobre, to bolo všetko, ľudia! Dúfam, že sa vám páči tento článok o dd-wrt vs openwrt a tiež vám pomôže. Dajte nám o tom spätnú väzbu. Tiež, ak máte ďalšie otázky a problémy týkajúce sa tohto článku. Dajte nám potom vedieť v sekcii komentárov nižšie. Čoskoro sa ozveme.

Prajem vám krásny deň!

Pozri tiež: Kompletná recenzia na Ethernet Splitter vs Hub vs Switch